8. augusta 2019 o nás napísali - portál MY Nové Zámky

Inšpirácia z Bánova: Dávajú veciam druhý život

V obci vznikla komunita ľudí, ktorí veci nevyhadujú, ale posúvajú ďalej.

Naďa Vnučková je povolaním marketérka, v súkromí matka dvoch dcér. Vo svojom voľnom čase vymyslela a zrealizovala projekt, ktorý už niekoľko mesiacov pomáha obyvateľom obce žiť ekologickejšie.

"Ľudia dnes majú problém s vecami. Konzumný spôsob života nás dohnal. Obklopujeme sa haldami vecí a nevieme čo s tými, ktoré už nepotrebujeme," priblížila myšlienky, ktoré viedli k vzniku projektu Nehádžem do koša, posúvam ďalej.

"A pritom je to jednoduché - čo niekto už nevie využiť alebo je to preňho odpad, môže niekomu inému pomôcť," dodala.

Naďa Vnučková sa preto rozhodla ich prepojiť. "O to išlo - dať ľuďom jednoduchý návod: toto patrí sem a toto tam," vysvetlila.

Na internetovej stránke projektu Bánovčania nájdu, komu môžu dať napríklad suché pečivo, zvyšky sviečok či obaly na vajíčka. Ľudia, ktorí naopak niečo potrebujú - napríklad kartónové škatule, ramienka na šaty či fľaše od vína - sa na webstránke dozvedia, kto by im to mohol darovať.

"S touto pomôckou si môžu čiastočne minimalizovať odpad," povedala iniciátorka projektu.

Záujemcovia na stránke nájdu aj tipy, kam s oblečením, knihami alebo hračkami. Dozvedia sa aj to, kto by im poškodenú vec opravil. Na to slúži sekcia Remeselníci v Bánove. Súčasťou stránky je aj kontaktný formulár pre všetkých, ktorí sa chcú zapojiť do projektu.

Ku projektu sa Naďa Vnučková dostala postupne, cez iné komunitné aktivity. Pred piatimi rokmi založila na sociálnej sieti skupinu Bánovský bazár. Obyvatelia obce v nej zdieľajú, čo by chceli predať, kúpiť či darovať, prípadne hľadajú radu alebo pomoc.

Jeho zakladateľka si všimla, že sa na ňom často opakovali inzeráty podobného typu - poraďte opravára pračiek, darujem zaváraninové poháre, darujem vrece oblečenia.

"Prišlo mi ako dobrý nápad sprehľadniť a zjednodušiť tento kolobeh vecí tým, že budú na jednej platforme. Ľudia nemajú čas zisťovať informácie, každý má kopec svojich starostí, preto im tieto hotové jednoduché návody pomáhajú," povedala Naďa Vnučková.

Spolupráca

Úspech majú aj organizované zbierky, ktoré projekt Nehádžem do koša, posúvam ďalej spustil v spolupráci s miestnou samosprávou, školou, farským úradom a inými subjektmi z obce.

V januári to bola veľká zbierka oblečenia, obuvi a hračiek s názvom Plná skriňa. V apríli pokračovali podujatím Tisíc príbehov, ktoré sa venovalo literatúre, hudbe a filmu.

Zatiaľ poslednou akciou bola zbierka potravín koncom júla. Ďalšie sú už v pláne.

"Snahou nebolo zapojiť do projektu len Bánovčanov, ale aj podnikateľské subjekty pôsobiace v obci a okolí," povedala Naďa Vnučková.

"Takto nám vznikla krásna spolupráca napríklad s miestnou pizzeriou, ktorá ponúka obyvateľom za použitý kuchynský olej obľúbenú Kofolu. Naša materská škola si zobrala pod záštitu hračky. Učí deti darovať ich ďalej, v rámci zbierok nachádza použitým hračkám nové domovy," dodala.

Podľa jej slov sa črtá aj zmysluplná spolupráca s bánovskou pekárňou a drogériou.

Spojenie ekológie a sociálneho cítenia

Projekt nedávno získal dôležitých spojencov. Zorganizovali spomínanú potravinovú zbierku, v ktorej sa snúbil ekologický a sociálny rozmer.

Potraviny často zbytočne končia v koši. Na druhej strane, veľa ľudí žije v núdzi. Naďa Vnučková preto začala spolupracovať so šurianskym aktivistom Marcelom Filagom - zakladateľom občianskeho združenia Inšpirujme svet.

Princíp je jednoduchý: ľudia môžu prebytky zo záhrady, špajze či trvanlivé potraviny odovzdať v ktorejkoľvek poľnopredajni. Potraviny následne pôjdu tam, kde je ich treba - o to sa postará práve Marcel Filaga.

Takto spojili sily a jedlo nielen že neskončí v koši, ale pomôže tým, kde ho naozaj potrebujú. "A to aj vďaka spoločnosti Poľnohospodár, ktorá nám vyšla v ústrety a predavačky v ich predajniach nám robia skvelú spojku," povedala Naďa Vnučková.

Bánovská aktivistka pripravuje množstvo ďalších miniprojektov. Dohodnutie niektorých aktivít trvá aj mesiace. "Treba to brať tak, že projekt je v podstate v plienkach, je na ňom ešte veľa čiastkovej práce, aby bol podľa mojich predstáv," povedala Naďa Vnučková.

"Veľké plus je, že mám okolo seba ľudí, mojich parťákov, ktorí priložia ruku k dielu keď treba a pomáhajú," pokračovala a dodala: "Patrí im za to veľké ďakujem, rovnako ako všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom projekt podporujú."

Dopad na komunitu

"Neriešim separovaný odpad" povedala Naďa Vnučková. "Zaujíma ma, aby sme minimalizovali separovaný aj komunálny odpad," dodala.

Dodnes ju vraj mrzí, že ľudia do separovaného zberu vyhadzujú napríklad zaváraninové fľaše, ktoré by sa ešte dali využiť. Keď ich zrecyklujú, zase z nich vzniknú len rovnaké fľaše, akurát sa spotrebuje veľa energie.

"Takýchto príkladov je veľa, na mnohé existujú riešenia, len sa o to treba začať zaujímať a dotiahnuť to dokonca," povedala aktivistka.

Projekt Nehádžem do koša, posúvam ďalej má okrem ekológie dopad aj na miestnu komunitu. "Vybudovala sa tu komunita ľudí, v rámci ktorej si úplne bežne niečo darujeme. To voľakedy vôbec nebolo," povedala Naďa Vnučková.

Veľkým plusom je podľa nej to, že Bánov je dedina. "V meste by to bolo ťažšie a bolo by treba na propagáciu viac financií. Tu vieme veľa spraviť aj zadarmo, je to len o snahe a iniciatíve," povedala miestna aktivistka Vnučková.

Ďalším pozitívom projektu je podľa nej jeho lokálnosť. "Rieši situáciu tu a teraz v rámci možností našej obce a blízkeho okolia. Nie sú to omáčky, ale konkrétne riešenia," povedala jeho zakladateľka.

Bola by však rada, keby sa projekt rozšíril aj za hranice Bánova. "Na to je ale treba zanietených žijúcich v ďalších dedinkách či mestách," povedala Naďa Vnučková s tým, že každému, kto sa k myšlienke projektu pridá konkrétnymi činmi, bude vďačná.

© 2021 Ing. Naďa Vnučková, 0948504201, simunekova@azet.sk
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky